Эфір на "Радіо Столиця" 106,0FM 02.07.2013. Рубрика гість в студії

Super User
golos stolici
 
Послуги приватних детективів найбільш затребувані в сфері бізнесу - експерт.Приватні детективи в Україні надають широкий спектр послуг - від комерційної розвідки до «чорного» піару. Про це в ефірі радіостанції «Голос Столиці» розповів керівник одного з детективних агентств. Послуги приватного детектива стають все більш популярними і затребуваними в Україні. Крім того, такі агентства не обмежуються стандартним набором послуг. Які вони - сучасні Холмси і Пуаро?
Про це радіостанція «Голос Столиці» розпитала у власника і директора одного з детективних агентств Олександра Криворчука.

 

 

«Голос Столиці»: Наскільки сьогодні детективне агентство користується популярністю в Україні?

Олександр Криворчук: Ми проводимо свою своєрідну статистику. За нашими попередніми підрахунками, приблизно кожен десятий українець зараз користується послугами детективних агентств.
«Голос Столиці»: Мабуть, користуються приховано, тому що складно знайти знайомого, який би таке афішував.
Олександр Криворчук: Швидше за все, так. Тому що послуги конфіденційні, і багато хто просто не хочуть присвячувати в це своїх партнерів по бізнесу, близьких людей, членів сім'ї. Їм простіше і вигідніше довірити свою таємницю людині, яка вирішить питання конфіденційно. Я вам скажу, що у нас росте рівень споживання всіх послуг. Якщо ще років п'ять-шість тому послуги приватного детектива були незатребуваними, і про них мало знали, то зараз під впливом фільмів, різних нестандартних життєвих ситуацій, люди знають, що є така професія, і часто звертаються.
«Голос Столиці»: Якщо говорити про законодавство України, як регулюється детективна діяльність сьогодні?
Олександр Криворчук: Це дуже цікаве питання. На даний момент все знаходиться в стадії законопроекту про приватну детективну діяльність. Закон ще не прийнятий, але це не означає, що детективи не працюють. Якщо взяти міжнародний досвід, то в Росії, наприклад, такий закон діє з 1992-го року. У нас є Всеукраїнська асоціація приватних детективів. Глава асоціації якось провів дуже цікаву паралель: «Перукарі працюють, але закону про перукарських послугах  немає». Насправді, для багатьох це буде новина, але закону немає і на батьківщині Шерлока Холмса, в Англії. Його немає в Німеччині, в Іспанії. У США закон прийнятий не у всіх штатах: в деяких діяльність регулюються, в деяких немає. Єдине справедлива вимога, як я вважаю, що цей бізнес повинен відповідним чином реєструватися, як і будь-який інший. Що стосується українських реалій зараз, тобто Єдиний класифікатор економічної діяльності, де є відповідна стаття - «Діяльність приватних детективів».
«Голос Столиці»: Багатьох детективів звинувачують у вторгненні в особисте життя. Як ви на це дивитеся?
Олександр Криворчук: Є певні міфи, пов'язані з цим. Всі дії, які проводить детектив, проводяться зі своїм замовником і з людьми, які тобі надають інформацію. Якщо детектив працює легально, дотримуючись законів, то всю інформацію він отримує легально. Наприклад, я приходжу до вас і говорю «А ви знаєте про це? Хочете мені це розповісти? » І ви розповідаєте.
«Голос Столиці»: А ви приходите зі посвідченням детектива або з журналіста?
Олександр Криворчук: Немає жодних посвідчень.
«Голос Столиці»: Як ви тоді представляєтеся?
Олександр Криворчук: У нас є відповідний юридичний статус. Моє агентство вважається детективним, носить статус юридичної особи, але оформлено як консалтингова компанія. Тобто ми надаємо консультації населенню. Як вид діяльності - це консультування з питань управлінської діяльності, забезпечення і підбір персоналу, адвокатська діяльність, забезпечення безпеки і проведення розслідувань.
«Голос Столиці»: Багатьом подобається «забезпечення алібі». У вас є така послуга?
Олександр Криворчук: Так, є така послуга. Але хочу відразу зауважити, що ми не займаємося забезпеченням кримінального алібі - тільки приватного життя. Якщо мова йде про вчинення злочину, ми ніколи не візьмемося за таке замовлення. Можу навести приклад (звичайно ж, знеособлено, тому що конфіденційність ми зберігаємо). Наприклад, хлопець з нетрадиційною орієнтацією хотів зробити подарунок своєму другу, який живе в Росії. Батьки були проти, вони навіть не знали про ці відносини. Він - досить відомий музикант, який вирішив поїхати в Росію і купити велику земельну ділянку. Але перед його батьками потрібно було створити алібі перебування в Німеччині на концерті, ніж ми і зайнялися, в тому числі забезпечили подарунки з Німеччини.
«Голос Столиці»: Скільки агентств подібного профілю налічується на сьогоднішній день?
Олександр Криворчук: У Києві їх близько 40, в інших регіонах України їх менше, але достатньо, тому що послуги користуються попитом. У зв'язку з певними негативними тенденціями в середовищі правоохоронних органів багато співробітників передпенсійного, пенсійного віку йдуть і відкривають свій бізнес. Вони дуже довго пропрацювали в цій сфері, це те, що вони вміють робити, і це - один з моментів допомоги людям. У кого-то це ностальгія, хтось займається від нудьги - у кожного своя причина. Але працюють не тільки детективні агентства, працюють і самі приватні детективи.

 

«Голос Столиці»: Які ваші послуги найбільш затребувані серед населення?
Олександр Криворчук: Найбільш затребувані послуги, які стосуються бізнесу. Це захист бізнесу від конкурентів, конкурентна розвідка, в загальному, все, що пов'язано з бізнесом. Будь-яка інформація, яка цікавить бізнесмена в плані перевірки своїх майбутніх бізнес-партнерів на порядність, на платоспроможність. Тобто ми проводимо своєрідний аудит.
«Голос Столиці»: Терміновість впливає на ціну?
Олександр Криворчук: Так, звичайно.
«Голос Столиці»: Якщо це не терміново, за який період ви зазвичай перевіряєте бізнес конкурента?
Олександр Криворчук: Якщо людина укладає договір на якусь невелику суму - ми це перевіримо швидко. Порядність і платоспроможність перевіряється протягом одного-двох днів. Якщо ж людина купує бізнес, входить в пайову участь або інвестує в великий і серйозний бізнес - ця перевірка займе від тижня до місяця, як мінімум. Все залежить від індивідуального замовлення і складності.
«Голос Столиці»: Яка послуга найдорожча? Промислове шпигунство?
Олександр Криворчук: Ми не займаємося промисловим шпигунством.
«Голос Столиці»: Але є такі, які займаються?
Олександр Криворчук: Так, є. Потрібно розуміти, що є поняття «комерційна розвідка», це якщо говорити з позиції того підприємця, якого це ініціює. А з точки зору того, проти кого це спрямовано, він це називає «шпигунством», тому що шпигують нібито за ним. У плані комерційної розвідки - це дуже затребувана послуга. У мене дуже багато іноземних клієнтів, які приїжджають і хочуть інвестувати в український бізнес. Вони дуже обережно ставляться до наших реалій, і доводиться їм надавати відповідні консультації. У нас навіть є така послуга - «супровід і охорона поїздок», це стосовно перебування іноземців в Україні. Це надання їм юридичної консультації за місцем перебування, це контакт з правоохоронними органами, надання потрібної інформації в плані бізнесу, інфраструктури. Ми займаємося багатьма питаннями, аж до підбору місця проживання, автомобіля, водія, охоронця, здійснюємо повний комплекс. Іноземець приїжджає і відчуває себе спокійно. Насправді це не новина. Наприклад, в центральній частині Києва - це Печерський і Шевченківський райони (наші культурні та туристичні місця) - дуже часто іноземці потрапляють в конфліктні ситуації. Оскільки вони не знають певних нюансів нашої країни, ми можемо їм допомогти. Є цікава послуга супроводу дітей: в школу, на відпочинок, до бабусі в Росію, до дідуся в Туреччину.
«Голос Столиці»: В супровід дитини входить відпочинок з ним?
Олександр Криворчук: Ні, це тільки супровід дитини, його охорона, коли у батьків немає можливості їхати особисто з дитиною.
«Голос Столиці»: Чи є такі справи, за які ви не беретеся?
Олександр Криворчук: Так, однозначно, є детективи, які працюють легально і поважають закони, вони не займаються питаннями прослуховування громадян, діяльністю, спрямованою проти правоохоронних органів, органів влади, суддів. Ми просто цим не займаємося.
«Голос Столиці»: Зовнішнє спостереження?
Олександр Криворчук: Ми не здійснюємо саме спостереження - ми здійснюємо контрспостереження. Наприклад, бізнесмен укладає угоду, в цей час за ним може стежити конкурент. Ми ж забезпечуємо виявлення таких речей, повідомляємо про це нашому клієнтові і вживаємо відповідних заходів.
«Голос Столиці»: Ви зареєстровані як консалтингова компанія. Але відомо, що багато ваших колег реєструються як ЗМІ. Чому?
Олександр Криворчук: По-перше, це пов'язано з відсутністю законодавчої бази. В принципі, детективні розслідування можна порівняти з журналістськими, оскільки у нас досить гарне законодавство про журналістів і про ЗМІ. Багато реєструються, як друковані засоби масової інформації, це найбільш частий варіант реєстрації.

«Голос Столиці»: До вас звертаються журналісти?
Олександр Криворчук: Ми співпрацюємо дуже часто. Ми займаємося «чорним» піаром, в тому числі. Але я поясню: це поняття «чорний піар», але не «брудний». Ми збираємо відповідні факти і публікуємо їх. Наприклад, «чорний» піар активно приймається в бізнесі. Зараз світ, і особливо Україна, дуже нестабільні в бізнес-відносинах, тому є дуже багато звернень від клієнтів з приводу того, що їх просто «кинули» шахраї. По бізнесу штучно створюється дебіторська заборгованість, починається довгий період судів, юристи його затягують, і навіть маючи на руках рішення суду, ти приходиш через рік з державним виконавцемі, але заарештовувати вже нічого: гроші виведені з рахунків, майно продано, автомобілів і нерухомості немає. І ти не можеш повернути свої гроші. А перевіряєш і дивишся, що ті співзасновники, назвемо їх "Погані мальчиши", освоюють гроші в суміжному бізнесі. У нас так все влаштовано. Товариство з обмеженою відповідальністю відповідає тільки своїм статутним капіталом і нерухомістю. Тому кінцева станція - суд. І «чорний» піар застосовується, ми тиснемо на інший бізнес і змушуємо людей повернути гроші.
«Голос Столиці»: Образ детектива часто представляють як людини в капелюсі, в плащі, в темних окулярах. Валіза, купа перук - чого там тільки немає в гардеробі ...
Олександр Криворчук: Скажу чесно, гардероб ми застосовуємо дуже часто. Складно вжитися в образ. На скрипці я, правда, не граю, але трубку курю.